Live Oak District

Click here to edit subtitle

Unit Leaders

This list changes from time to time so if you see any incorrect or missing info and you know what that content should be (like meeting times and place), please contact us by emailing [email protected].

Lockhart
 
 
 
 
Pack 109
 Cubmaster - James Woody
 512-398-2307
Meets every Monday from 6-7 at the Methodist church
 Committee Chair - Marissa Mendez
 
 Troop 109
 Scoutmaster - Jim Beck
 512-773-7537
 jimbeck @austin.rr.com
 Meets every Tuesday from 6:30 -8 at the Methodist church
 
 Committee Chair - Amanda White
 512-784-3940
 Troop 215
 Scoutmaster - Joe Niemann
 512-299-3844
 Meets every Tuesday from 6:30-7:45 at the Lions Club
 
 Committee Chair - Cody Baird
 512-376-9579
 
 Troop 825 (LDS)
 Scoutmaster - Christopher Cunningham
  852-385-6974
 
 Committee Chair - Harry Simmons
 512-788-1468
 
 
 Troop 177
 Scoutmaster - AJ Mercado
 512-738-9818
 
 
 Committee Chair - Joel Mosier
  512-376-2101
 
 
 Crew 177
 Advisor - Michael Armstead
  512-432-1670
 
 
 
 Committee Chair - AJ Mercado
 512-738-9818
 
 Unit Commissioner
 John Griffin
 903-802-8012
 
Luling
 
 
 
 
Pack 103
 Cubmaster - Levi Lewis
 830-332-6957
 Meets on the first Monday at 6:00 at the 1st Baptist church
 
 Committee Chair - Diana Lewis
 830-832-6724
 
 Troop 103
 Scoutmaster - Jose Leos Jr.
210-279-6901
 
 Committee Chair - John Westbrook
 830-875-3517
 
 Unit Commissioner
Currently looking for a commissioner.
If you or someone you know would be interested in this position please contact us.
 
 
 
 
Gonzales
 
 
 
 
Pack 261
 Cubmaster - Paul Watkins
 830-857-0696
Meets on the 2nd Thursday at 6:30 
at the Methodist Church
 
 Committee Chair - William Smith
  830-203-0881
 
 Troop 262
 Scoutmaster - Dominic Vega
 830-857-5402
Meets every Monday at 6:30 
at St. James
 
 Committee Chair - Julie Burek
  830-857-4156
 
 Crew 264
 Advisor - Allison Poteet
 830-543-3443
 
 
 Committee Chair - 
 
 
 
 Unit Commissioner
  Currently looking for a commissioner.
If you or someone you know would be interested in this position please contact us.
 
 
 
Yoakum
 
 
 
 
Pack 224
 Cubmaster - Michelle Alvarez
361-293-8539
 Meets on the 2nd Thursday at 6:00 at the Holy Cross Lutheran Church
 
 Committee Chair - Daniel Alvarez
  361-293-6646
 
 Troop 228
 Scoutmaster - Jeff Tuttle
 361-578-6373
 Meets on the 1st, 3rd, & 5th Monday at 
7:30 during the summer months
7:00 during the winter months
at the scout hut across from TDECU
 
 Committee Chair - Bill Bergey
 361-293-5026
 
 Unit Commissioner
 Ron Aschen
 361-772-6556
 
 
Shiner
 
 
 
 
Pack 231
 Cubmaster - Stephen Gipson
 713-249-5082
 
Meets on the 4th Monday at 6:30
at the scout hut
 
 Committee Chair - CJ Patton
 281-844-8986
 
 Troop 231
 Scoutmaster - Kevin Knesek
 830-540-4424
Meets on the 1st Monday at 6:30 
at the scout hut by the water tower 
on FM 3435
 
 Committee Chair - Greg Patek
 512-751-0765
 
 Unit Commissioner
 Greg Patek
 512-751-0765
 
 
Cuero
 
 
 
 
Pack 241
 Cubmaster - Mike Gallaway
 361-275-1409
 
 
 Committee Chair - Susan Gallaway
 
 Troop 245
 Scoutmaster - Warren Buchhorn
 361-649-8871
 Meets every Monday at 6:30
at the Lutheran Church
 
 Committee Chiar - Bethay Allen
 361-218-4511
 
 Unit Commissioner
 Mike Gallaway
 361-275-1409
 
 
Hallettsville
 
 
 
 
Pack 223
 Cubmaster - Chris Freytag
  361-772-6454
 
 
 Committee Chair - Marvin Peterson
  713-810-2644
 
 Troop 223
 Scoutmaster - 
 
 
  Committee Chair - 
 
 Unit Commissioner
 Tim Hines
  210-240-5608
 
 
 
Moulton
 
 
 
 
Pack 221
 Cubmaster - Debbie Faires
 361-401-1280
 
 Meets 1st Monday at 6:00 at the Luther Hall
 
 Committee Chair - Tom Dupler
 361-596-4598 
 
 Unit Commissioner
 Jeff Westergren
 361-208-4130
 
 
Yorktown
 
 
 
 
 Troop 1952 (LDS)
 Scoutmaster - Melvin Dalton
  361-550-0922
 
 
 Committee Chair - Annie Spendlove
 830-789-1983
 
 

For a printable version click here.